Izstāde “Latvijai veltītā dzīve” Rīgas sinagogā. Foto galerija

No 2018. gada jūnija Maksa Goldina biedrība “Ebreju kultūras mantojums” ar Sabiedrības Integrācijas Fondas finansiālo atbalstu īstenoja projektu “Latvijai veltītā dzīve”. 

Projekta dalībnieki – skolnieki no Rīgas Š.Dubnova ebreju vidusskolas, Rēzeknes Katoļu vidusskolas, Rīgas ukraiņu vidusskolas un Majoru vidusskolas. 

30. oktobrī Rīgas sinagogā notika izstādes “Latvijai veltītā dzīve” prezentācija, ko bija sagatavojuši projekta dalībnieki.

Skolnieki prezentācijas sagatavošanas laikā:

Prezentācijas sākums. Apsveikums no Rīgas sinagogas rabīna Eliohu Krumera. Viesi. Eksperts Marks Jofe, Maksa Goldina biedrības “Ebreju kultūras mantojums” Valdes priekšsēdētāja vietnieks. Viens no prezentācijas “varoniem” Harijs Bašs uzdāvināja projekta dalībniekiem sava koncerta DVD. Rīgas Ebreju kopienas kora “Šofar” diriģents Josifs Cisers stāstīja par savu profesori Ludmilu Pismennaju. Vēl viens prezentācijas varonis – glēznotajs Georgs Krutojs. Rafi Haradžaņans, I.Kozakēvičas LNKBA Valdes priekšsēdētājs, stāstīja par Rutu Šac-Marjašu, vienu no LNKBA pamatlicējiem. 

Majoru vidusskolas prezentācija bija veltīta pazīstamam Latvijas pianistam Harijam Bašam un Majoru skolas skolotājam Izrailam Manoimam. Harija Baša tēvs – profesors Mendelis Bašs bija izcils pedagogs, diriģents un komponists, bijušais Rīgas geto ieslodzītajs, monumentālās oratorijas “Rīgas geto piemiņai” autors. Harija Baša vectēvs dziedāja Rīgas Peitavšul sinagogas korī. 

Rēzeknes Katoļu vidusskolas prezentācija bija veltīta izcilām dziedātājam un kantoram Mihailam Aleksandrovičam un rakstniekam un literatūrzinātniekam Jurijam Tiņanovam. Mihails Aleksandrovičc ir dzimis Latgalē, Bērzpilī un Jurijs Tiņanovs – Rēzeknē. 

Rīgas ukraiņu vidusskolas prezentācija bija veltīta izcilai Latvijas Mūzikas Akadēmijas profesorei, kordiriģentam, pedagogam Ludmilai Pismennajai un glēznotajam Georgam Krutojam. Starp profesores Pismennajas studentiem ir pazīstamie Latvijas kordiriģenti Māris Sirmajs, Jānis Erenštreits un citi. Kā arī Rīgas Ebreju kopienas kora “Šofar” diriģents Josifs Cisers.

Rīgas Š.Dubnova ebreju vidusskolas prezentācija bija veltīta Rīgas Peitavšul sinagogas pirmajam kantoram Ābramam Abramisam un jūristam, politiķei un kultūras darbiniekam Rutai Šac-Marjašai. Ruta Šac-Marjaša bija viena no Latvijas Ebreju Kultūras Biedrības (ЛОЕК) un Latvijas Nācionālo Kultūras Biedrību Asociācijas (АНКОЛ) pamatlīcejiem. 

Pēc garšigām pusdienām Rīgas sinagogā projekta dalībnieki bija apbalvoti ar mantiskām balvam (keramikas meistaru roku darbi ar ebreju simboliku un grāmatas par kantoru Mihailu Aleksandroviču) un diplomiem.

 

 

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: