Ebreju nacionālās kustības Latvijā dalībnieka rabīna Josifa Mendeļeviča vieslekcijas un diskusija

Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centrs sadarbībā ar LU Filozofijas un socioloģijas institūtu, muzeju “Ebreji Latvijā” un Žaņa Lipkes memoriālu aicina uz ebreju nacionālās kustības dalībnieka, rabīna Josifa Mendeleviča (Izraēla) vieslekcijām un diskusiju, kas notiks š.g. 11. – 13. aprīlī.

Pretestība padomju režīmam Latvijā pēc Otrā pasaules kara izpaudās dažādās formās, bet iesaistītajiem cilvēkiem – atšķirīgas motivācijas. Zinātnē un publiskajā telpā vairāk ir apspriesta latviešu nacionālā pretestības kustība, kuras mērķis bija Latvijas valstiskuma atjaunošana. Tomēr padomju Latvijā varai pretojās arī citu etnisko grupu pārstāvji.

20. gs. 60./70. gadu mijā aizvien aktīvāka kļuva arī Latvijā dzīvojošo ebreju neapmierinātība ar režīmu, kas pārauga atklātā pretestībā. Viena no radikālākajām akcijām norisinājās 1970. gada jūnijā, kad vairāki ebreji Ļeņingradā organizēja mēģinājumu sagrābt lidmašīnu, lai bēgtu no Padomju Savienības.

Josifs Mendelevičs (dzimis 1947. gadā Rīgā) ir viens no šī Ļeņingradas lidmašīnas aizdzīšanas mēģinājuma dalībniekiem, kuru notiesāja uz 15 gadiem ieslodzījumā. 1981. gadā viņu no ieslodzījuma atbrīvoja, un viņš pārcēlās uz Izraēlu, kur šobrīd strādā par pasniedzēju reliģiskā institūtā „Machon Meir”.

Savās atmiņās par piedzīvoto J. Mendelevičs dalīsies lekcijā muzejā “Ebreji Latvijā” un Žaņa Lipkes memoriālā, kā arī diskusijā „Opozīcija padomju režīmam Latvijā 1960.-1980. gados: problēmas un mazāk zināmie aspekti”. Diskutanti – ebreju nacionālās kustības aktīvisti Josifs Mendelevičs un Boriss Gafts, Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns, pētnieki Gints Zelmenis, Boriss Ravdins un Olga Miheloviča.

Programma:

  • 11.aprīlī (pirmdien) plkst. 16.30 muzejā “Ebreji Latvijā” (Skolas iela 6) lekcija „Ebreju nacionālās kustības veidošanās Latvijā: aktīvista atmiņas”.
  • 12.aprīlī (otrdien) plkst. 16.30 LU Humanitāro un sociālo zinātņu pētījumu centra 2. stāva zālē (Kalpaka bulv. 4) diskusija Opozīcija padomju režīmam Latvijā 1960.-1980. gados: problēmas un mazāk zināmie aspekti”.
  • 13.aprīlī (trešdien) plkst. 18.00 Žaņa Lipkes memoriālā (Mazais Balasta dambis 8) lekcija „Operācija „Kāzas”: atmiņas par 1970.g. Ļeņingradas lidmašīnas aizdzīšanas mēģinājumu”.

Diskusija notiks latviešu un krievu valodā; lekciju valoda –  krievu.

Vieslekcijas norisināsies „Dutch Jewish Humanitarian Fund” atbalstītā projekta ietvaros.

http://www.lu.lv/zinas/t/39560/

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: